Sumitomo Lastik Yanak Yazıları için Yeni Bir Teknoloji Sunuyor

Dunlop ve Falken lastikleri üretici firması olan Sumitomo Grubu, lastik yanak yazıları için Nano Black adlı bir teknoloji kullanmaya başladı. Bu yeni tasarım tekniği, lastik yanağı üzerine basılan yazı, işaretleme, logo ve desenlere daha derin bir siyah renk verilebilmesini sağlıyor. Işık yansımasını önlemek için yanak yüzeyine son derece ince çıkıntılar eklenebiliyor ve geleneksel tonlardan çok daha koyu bir siyah elde ediliyor.

Daha Siyah Lastik Yanak Yazıları Ne Avantaj Sağlıyor?

Sumitomo, Nano Black teknolojisi ile lastiklere daha lüks bir tasarım estetiği sağlıyor. Aynı zamanda lastik yanak yazıları, marka logoları, ticari isimler ve kış lastiği sembolü vb. önemli işaretlemeler, daha kolay bir şekilde fark edilebiliyor. Dunlop ve Falken lastikleri üreticisi firma, ışık ışığı emen bir yüzeye ne kadar çok çarparsa, sonuçta o kadar fazla ışık emildiğini ve bunun daha derin, daha koyu siyah tonlarını sağladığını belirtiyor.

Lastik Yanak Yazıları Ne Anlama Geliyor

Lastik Yanak Yazıları Ne Anlama Geliyor?

“Lastik yanağı neresidir? Lastik üzerindeki işaretler ve anlamları nelerdir? Lastik yazıları ne anlama gelir?” soruları, tüketiciler tarafından sıkça sorulan sorular içerisinde yer alıyor. Lastikler takıldığında yan tarafta kalan ve zemine temas etmeyen yüzey yanak olarak adlandırılmaktadır. Lastik yanak yazıları içerisinde birçok önemli bilgi yer almaktadır. Marka ve desen bilgilerinin yanı sıra; lastik ebadı, yük ve hız endeksi de yanak üzerinde belirtilmektedir. Örneğin 205/55R16 olarak belirtilen lastik ölçüsünde 205 taban genişliği, 55 yanak kesit oranı ve 16 jant çapı ölçülerini göstermektedir. Aynı zamanda lastiklerin üretim tarihi de yanak üzerinde yazmaktadır. DOT ifadesinden sonra gelen ilk iki rakam üretim haftasını son iki rakam ise üretim yılını belirtmektedir.

Lastik Yanağı Ne İşe Yarar?

Lastik yanağı esnekliği, manevralar ve virajlarda zeminle optimum temasın sağlanmas için önem taşır. Aynı zamanda lastik yanakları, sürüş yapılan koşullar için yeterli dayanıklılığa sahip olmaktadır. Hafif ticari araç lastikleri veya arazi lastikleri için yanak bölgesinin dayanıklılığı daha fazla arttırılmaktadır. Lastik yanak yüksekliği de performans üzerinde etkiye sahiptir. Daha yüksek yanaklara sahip olan lastikler daha fazla sürüş konforu sağlamaktadır. Çünkü yoldaki tümsek vb. yapıların daha iyi absorbe edilmesi üzerinde etkili olmaktadır. Düşük profilli lastikler olarak bilinen yanak yüksekliği düşük olan lastikler ise daha sportif performans sergilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir