Sponsor Pirelli 2022 Dünya Ralli Şampiyonası Sezonunu Özetledi

İtalyan premium marka Pirelli’nin lastik tedarikçisi olduğu 2022 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) sezonu geçtiğimiz hafta sonu sona erdi. Pirelli ralli lastikleri yarışta büyük memnuniyet yarattı ve marka, gelecek sezon için hazırlıklara başladı. Son 2022 WRC etabı ise Cuma ve cumartesi günlerinde gerçekleştirilen Japonya Rallisi idi. 2022 Dünya Ralli Şampiyonası son etabı Cuma günü çok sayıda durak ve Cumartesi sabahı başlayan yağmur ile karakterize edildi.

2022 Dünya Ralli Şampiyonası Şampiyonları Belli Oldu

2022 Dünya Ralli Şampiyonası WRC1 sıralamasının kazananları önceki yarışlarda hâlihazırda belirlenmişti. (Kalle Rovanperä ve Toyota Gazoo Racing WRT). Bununla birlikte 2022 WRC sezonunun son etabında, Japonya’da WRC2’deki şampiyonanın kaderi belirlenecekti. Pirelli ralli lastikleri ile gerçekleştirilen mücadele sonucu bir başka Finli yarışçı; Skoda Fabia’nın pilotu olan Emil Lindholm zafer elde etti.

2022 Dünya Ralli Şampiyonası Finali’nde Hangi Zorluklar Yaşandı?

Japonya Rallisi sırasında pilotlar, lastik yol tutuşunu azaltan bir dizi zorlu koşul ile karşılaştı. Pistlerde şartlar, kademeli olarak kir, yaprak ve taş birikmesi nedeniyle daha da kötüleşti. Ayrıca 2022 Dünya Ralli Şampiyonası pilotları, lastik hasarı olasılığını artıran kaygan asfaltta rekabet etmek zorunda kaldı. Cuma günü durum, özellikle birçok sürücünün lastiklerini patlattığı dar ve virajlı pistlerle karmaşıktı. Cumartesi günü ise hava soğudu ve yağmur yağmaya başladı. Bununla birlikte hafta sonu boyunca Pirelli ralli lastikleri oldukça yavaş aşınma oranına sahipti. Böylece premium markanın 2022 WRC için beklentileri karşıladığı kaydedildi.

Pirelli Ralli Lastikleri Performansı ile 2022 WRC’de Öne Çıktı

Pirelli ralli programı yöneticisi Terenzio Testoni 2022 WRC finali hakkında yorumda bulundu: “Yüksek sıcaklıklar ve genel olarak kuru zemin koşullar açısından olağandışı olan Japonya Rallisi ile harika bir sezon sonu oldu. Pirelli ralli lastikleri hem çakıl hem de asfaltta sürekli olarak mükemmel güvenilirlik ve darbe direnci, düşük aşınma ve iyi sürüş performansı sağladı. Bu nedenle çok başarılı bir sezon geçirdiğimizi güvenle söyleyebilirim ve yeni hibrit arabaların ortaya çıkmasıyla ilgili tüm görevler tam olarak çözülmemiş olsa da her yarışta edinilen bilgileri kullanarak yeni çözümler geliştirmeye devam ettik. Şimdi çakıl ve asfalt için serilerimizi rafine ettiğimiz gelecek sezona hazırlanmaya odaklanma zamanı. Başka bir genç sürücü olan Emil’i de tebrik etmek istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir