Pirelli ve Lotus Elektrikli Crossover Lastikleri İçin Bir Araya Geldi

Ünlü lastik üreticisi Pirelli, dünyanın ilk elektrikli “hyper-crossover “ı Lotus Eletre otomobil modeli için lastik üretmek üzere İngiliz spor otomobil üreticisi Lotus ile ortaklık kurdu. Pirelli lastikleri, 2.000 beygir gücüne sahip elektrikli araç performans düzeyiyle konforunu ve güvenliğini arttırmak üzere tasarlandı.

Pirelli P Zero ile P Zero Corsa Lastikleri Hangi Mevsime Uygun?

Pirelli lastikleri Lotus Eletre aracı için hazırladığı lastikleri Pirelli P Zero ve P Zero Corsa yaz lastiği çeşidi olarak üretildi. Bu yaz lastikleri Lotus tarafından homologe edilmiştir, yani Eletre modeli otomobilde kullanılmak üzere onaylanmış ve sertifikalandırılmıştır. Ayrıca lastik yanaklarında elektrikli crossover için özel olarak tasarlandıklarını gösteren LTS (Lotus) ve Elect (elektrikli) işaretleri bulunuyor.

Yüksek Hızlı Elektrikli Araçlar Yeni Teknolojik Çözümleri Doğuruyor

Lastik geliştirmenin ana hedeflerinden biri, sportif sürüş sırasında konfor ve yol tutuşu arasındaki dengeyi iyileştirmekti. Pirelli Geliştirme Direktörü Dario Marrafuschi’ye göre, Lotus Eletre gibi yüksek hızlı elektrikli otomobiller için lastik geliştirmek, değişen pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için yeni çözümler ve teknolojiler gerektiriyor.

Pirelli Lastikleri Anlık Tork İletimi Konusunda Başarılı mı?

Pirelli P Zero ve P Zero Corsa lastikler deseninde yol ile yer arasındaki temas alanı olan optimize edilmiş bir ayak izine sahiptir. Bu, hızlanma sırasında kaymayı azaltarak çekişi artırmaya yardımcı olur, bu da özellikle anlık tork iletimi olan elektrikli araçlar için önemlidir. Sırt bileşimi de farklı koşullarda kavrama ve denge sağlamak için özel olarak başarılı bir şekilde tasarlanmıştır.

Akustik Konfor ve Gürültü Emilim Özelliği Pirelli ile Sağlanıyor

Elektrikli araçlar için lastik geliştirmenin bir başka zorluğu da, esas olarak batarya paketinden kaynaklanan aracın artan ağırlığıyla başa çıkmaktır. Lastikler, yükü destekleyebilecek ve deformasyona direnebilecek güçlendirilmiş bir yapıya sahiptir. Ayrıca lastikler, elektrikli bir aracın konforunu ve sürüş keyfini arttırmak için gerekli olan düşük gürültü seviyesine sahiptir. Aslında, lastik ebatlarının çoğu Avrupa Birliği’nden dış gürültü (ve ıslak yol tutuşu) için “A” derecesi almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir