Petlas: Yolda Kalmamak için Kışlık Lastikler Takılmalı

Petlas Pazarlama Müdürü Erkan Özürün, kar yağışlarının arttığı bu günlerde kışlık lastikler hakkında bilgi verdi. Özürün, bu lastiklerin +7 ve -40 derece sıcaklıklar arasında kullanılabileceğini belirtiyor. Lastiklerin özel yumuşak hamuru, 7 dereceden düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruyor. Özürün, aynı zamanda kış lastiği desenlerinin de karlı ve buzlu zeminlerde daha iyi tutunma sağladığını belirtiyor. Yerli lastik üreticisi Petlas’ın da bu zorlu hava koşulları için özel olarak geliştirldiği ürün seçenekleri bulunuyor.

Kışık Lastikler %50 Daha Fazla Hâkimiyet Sağlıyor

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün’ün açıklamasına göre; kışlık lastikler, soğuk havada yaz lastiğine göre %50 daha fazla hâkimiyeti ve %50’ye varan oranda daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Bu ürünler, zorlu kış şartları için özel olarak geliştiriliyor. Yerli lastik üreticisinin şirket açıklamasında Özürün’ün görüşlerine yer verildi. Özürün, kış lastiği desenlerinde yer alan ince kılcalların karda daha iyi tutunma sağladığını belirtti. Aynı zamanda mevsime uygun lastiklerin kullanılmasıyla lastik ömrünün de iki kata kadar uzadığını ifade etti.

Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

%100 yerli lastik üreticisi Petlas’ın pazarlama müdürü Özürün, kış lastiklerinin ıslak, karlı, buzlu zeminlerde etkili yol tutuşu sağladığını belirtti. Açıklamaya göre kışlık lastikler, AB düzenlemelerine göre onaylanmış olmalı. Bunun için kış lastiği yanak bölgesinde 3PMSF (3 Zirveli Dağ üzerinde Kar Tanesi) sembolü yer alıyor. Bu işaretleme, lastiklerin 0 dereceden düşük sıcaklıklarda, karla kaplı zeminlerde test edilerek onaylandığını gösteriyor.

Karda Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kar yağdığında ve herhangi bir yağış olmasa da 7 dereceden düşük sıcaklıklarda güvenlik için kışlık lastikler kritik öneme sahip. Kış lastiği desenleri, karla kaplı zeminlerde yüksek çekiş gücü sağlamak için geliştiriliyor. Bununla birlikte; Petlas Pazarlama Müdürü Erkan Özürün, karla kaplı yollarda sürüş ile ilgili de tavsiyelerde bulundu. Açıklamaya göre karlı zeminlerde sürüş yaparken takip mesafesi özellikle önemli. Çünkü kış koşullarında fren mesafeleri uzuyor. Aynı zamanda buzlanmış ve karlı zeminlerde ani frenleme, gaza basma, ani dönüşler gibi hareketlerden kaçınılmalı. Özürün, aracın kayması hâlinde frene çok sert basmanın daha fazla kaymaya neden olacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir