Oto lastik

      Yorum yok Oto lastik
Otomobil Lastikleri

Otomobil Lastikleri

Oto lastikler araçları taşıyan, fren yapıldığında ve viraj alınırken vasıtaların güven içerisinde yola tutuşunu sağlamakta olan, huzurlu ve güvenli uzun sürüşler için, yolun özelliğine bağlı olmadan canınızın güvenliğini sağlayan arabanın en önemli parçalarından biridir. Uzun uzun ve şehirler arası seyahatlerde bilhassa çok süratli gidişlerde oto lastiklerin yolu tutuşu oldukça iyi olmalıdır ve bu gibi uzun yolculukların bir işkence değil de eğlence biçimine gelebilmesi yine araç lastiği yardımı ile olmakta. Tüm bunların sağlanıyor olması sizlerin lastik satın alırken dikkat etmeniz gerekli özelliklere ve yapacağınız harcamalara bağlı olmaktadır. İlk önce merak edilen soru lastikler nasıl bir biçimde keşfedilmiş olmalı.

Lastik J.B Dunlop’un oğlunun üç 3 tekerlekli bisikleti için çizdiği lastik modeli ile hayatımıza girmiş ve artık ileri teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş bugün araçlarımızda kullandığımız lastikler imal edilmektedir. Çadırlar için kullanılan kumaş benzeri bezlerin tekerleklerin üstüne çivi yardımı ile çakılıp içine hava basılmasıyla elde edilmiş olan ilk tekerlek modeli Goodyear şirketinin kauçuğu kükürt ile pişirip geliştirmesi ile oto lastik iyice gelişmeye ve değişime başlamıştır. Daha sonrasında bu tekerleği kuvvetlendirmek için çelik ile katkı yapılmıştır. Ve bugünlerde bizim ve tüm araç sahiplerinin güvenliğini sağlamakta olan arabalar için en mühim parçalar içinde yer almaktadır. Artık günümüzde lastik kauçuk, kord bezleri ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden meydana gelmiştir. Lastik sırt, omuz bölgesi, yanak kısmı, topuk, topuk telleri, karkas yapı, çelik kuşaklar ve astar bunun gibi kısımlardan bir araya gelmiştir. Sırt bölgesi; lastikleri yol ile temas edebilmesine olanak tanıyan en üst bölgesidir. Sırttaki oluklar suyu deşarj edebilmeye, dolu olan blok bölgesi ise çekiş ve fren gücünü iletmeye fayda. Omuz; sırt ile yanağın birleştiği bölümdür. Kauçuktan yapılmaktadır. Yanak; lastiğin topuk ve omuz bölgesi arasında kalan bölgesidir. Yanak sayesinde arabada konforlu sürüş sağlanır. Topuk; janta ilişki eden bölümdür. Damak teli lastiği jantın etrafında tutulmasını sağlar; jant ucu üstünde lüzumlu esnekliği sağlamaya fayda. Karkas yapı; damak teli ile lastik içinde iletimi sağlar. Kuşaklar; sırt deseninin altında uzanan dar katmanlara diyoruz. Çelik ve bez olan çeşitleri mevcuttur. Astar; hava sızdırmazlığını verici kauçuk yapıdır. Lastiğin içindeki havanın dışarı çıkmasını engeller. Lastiğimiz için ciddi parçalardan bahsettik ve biraz olsun lastik için neler önemli bir şeydir nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara kafamızda yanıtlar bulduk. Bir de oto lastik meselesinde özenli davranılması gereken bir başka ayrıntıda jant konusudur. Lastik ve jant dönüşüm tablosuna göre müsait jant seçimi yapılmaktadır.

Jant seçimi için şayet tavsiye edilen jant eni 5.0 ise bunun bir altı 5 veya 5.5’lik jantları seçmek gibi bir genişliği bulunur. Tüketicilerin bazıları lastik yanağında yazan işaretlere pek bakmıyorlar. Markanın yanında bulunan bu tip bilgilerde ciddi bir şeydir. 186 65 R 15 85H TL yazan bir lastikte 185 rakamı taban genişliğini, 65 değeri bizlere oto lastiklerin kesit oranını 15 olan değeride lastiklerin jant çapını, R lastiklerin gövde yapısını, 85 yük endeksini H hız limitini göstermektedir. Bundan böyle lastiğimizin yanak bölgesine baktığımızda boş gözle değil de bilgi ile dolu gözler ile bakıp doğru seçim yapabilirsiniz. Araçlarınızda kullandığınız lastiklerin çok daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı olabilmesi için hava basıncı, rot ayarı, balans ayarı, rotasyon, yük miktarına müsait lastik seçimi, vasıta hızı, yol ve iklim koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların sağlanmasına rağmen uzun yolculuklarda oto lastikleriniz patlarsa nasıl bir yol izleneceği bütün otomobil kullanıcıları sebebi ile biliniyor olması gerekmektedir. Eski tekerlek; bijon anahtarı yardımı ile çıkarılıp %100 çıkarılmadan kriko ile araba kaldırılmalıdır. Eski tekerlek yerinden ayrılır ve stepne takılmalıdır. Bu sayede yolculuğa devam edilebilir. Patlayan lastikler artık değişmesi gereklidir. Arabalarda 4 lastiğin birden bire değiştirilmesi tavsiye edilir. Ama böyle hallerde bir lastik de alınabilir. Oto lastik alımına gerekli gerekli olan önemi gösterdikten sonra yeni lastiğin keyfini çıkartabilirsiniz.

Referans Site: https://tr.wikipedia.org/wiki/Lastik