Nokian Lastikleri Lojistik Merkezlerinde Güneş Enerjisinden Yararlanıyor

Nokian Lastikleri’nin Finlandiya’nın Nokia kentindeki lojistik merkezi artık Pirkanmaa eyaletinde çatıya monte bir tesis için en yüksek çıktıya sahip bir güneş enerjisi santraline sahip. Santral, toplam 1.100 kilovattan (kW) fazla güce sahip 3.160 güneş panelinden oluşuyor. Güneş panelleri tarafından üretilen elektriğin tamamı, -örneğin aydınlatma ve havalandırma için- gücün gerekli olduğu lojistik merkezi tarafından kullanılıyor.

Yeni Nokian Güneş Enerjisi Santrali 2 Futbol Sahasından Daha Büyük

Nokian Lastikleri’nin kullandığı güneş paneli sistemi, enerji şirketi Solarigo Systems tarafından inşa edildi. Santral, yılda yaklaşık 990.000 kWh elektrik üretiyor. Bu, yaklaşık 50 elektrikle ısıtılan eve (20.000 kWh/a), 400 tek yatak odalı daireye (2.500 kWh/a) veya bir elektrikli araçta 5.000.000 kilometreye (0,2 kWh/km) eşdeğer. Çatıdaki santralin yüzölçümü yaklaşık 17.000 m2 olup bu da iki futbol sahasından biraz fazlasına eşdeğer. Nokia’ya ek olarak, şirketin ABD’deki fabrikasında ve İspanya’daki yeni test merkezi bölgesinde de güneş enerjisi santralleri bulunuyor.

Nokian Lastikleri Çevre Dostu Teknolojilere Yöneliyor

Nokian Lastikleri’nin Kalite ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Teppo Huovila: “Nokian’ın uzun süredir çevre dostu enerji kullanımını arttırma hedefi vardı. Geçen yıl Nokia fabrikamız için satın alınan elektriğin tamamı yenilenebilir kaynaklardan sağlanıyordu. Güneş paneli teknolojisinin gelişmesi, güneş panellerini daha uygun maliyetli hâle getirdi. Finlandiya’da şu anda rüzgar ve güneş enerjisine doğru büyük bir akım var; bu nedenle Nokian’ın dahil olması doğal. Güneş enerjisi sıfır emisyon üretir ve aynı zamanda sessizdir; bu da onu yakın çevreye de dost kılıyor.”

Nokian Lastik Endüstrisi İçerisinde İlklere İmza Atıyor

Nokian, Bilime Dayalı Hedefler girişiminden (SBT) küresel ısınmayı azaltma hedefleri için resmi onay alan lastik endüstrisi içerisindeki ilk şirket oldu. Yenilenebilir güneş enerjisi kullanımı, şirketin kendi operasyonlarından kaynaklanan CO2 emisyonlarının azaltılması hedefinin bir parçası. Nokian Lastikleri, yakın zamanda Financial Times dergisi tarafından derlenen Avrupa’nın İklim Liderleri 2021 listesine de dahil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir