Jant Tercihiniz ve Lastik Seçimi

      Yorum yok Jant Tercihiniz ve Lastik Seçimi

Jant Nasıl Seçilmeli ve Lastiklere Uyumu; Her türlü lastik marka ve desenlerini kataloglarımızda bulabilirsiniz. Otomobil lastikleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek için dilerseniz web sitemizi inceleyebilir arzu ederseniz şubelerimize bizzat gelebilirsiniz. Bu bilgilendirme yazısında lastik almak isteyenlere kış aylarında oto lastik kullanımının sürüş üstündeki etkilerinden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mevsimine göre oto lastik kullanmanın gerçekten sürüş üzerinde oldukça çok derecede etkisi bulunur. Kar lastikleri havanın yedi derecenin altına düştüğü ortamlarda sizin ve vasıtanızın konforlu ve güvenli sürüş sağlayabilmesi için kullanılır. Peki, niçin 7 derecenin altında diye vurguluyoruz? çünkü hava sıcaklığı bu derecenin altına düştükten sonra yazın kullanılan lastikler süresince kullanılan hammadde yapısının farklılığı dolayısıyla tercih edilen verimi vermez ve iyi metot tutuşu sunmaz. Eğer kış şartlarında yazlık oto lastikleri kullanmaya devam ederseniz lastiklerdeki sertleşme sebebiyle karlı ve ya buzlu yüzeyler üzerinde fren mesafesi uzayacağı kesindir ve güvenli sürüş sağlamayı engeller. Yaz lastiği kullanan vasıta sürücüsü hem trafikteki diğer sürücüler açısından tehlikeli bir durum oluşturabilir.

Yaz lastiklerini kış ortamlarında kullanmaya çalışan araç sahiplerinin direksiyon ile vermiş olduğu komutları lastikler dilenen şekilde yola aktarılmaz. Yani oto sahiplerinin taşıt hâkimiyeti minimum seviyeye iner. Bu tavırlarda ise aracın yolda kayması ve olması gereken güzergâhın dışına çıkmasına sebep olabilir. az önceki de belirttiğimiz bunun gibi fren mesafesi de mühim ölçüde artarak aniden durma gereksinimlerinde lastikler fren sinyaline cevap vermeyip aracın yoldan çıkması sonucu kazaya sebep olur. Araç sahipleri arasında anılan umumi bir yanlış olgu vardır ki; bu kış aylarında yaz lastiklerinin hava basınçlarıyla oynalınarak, basıncı düşürerek otonun yol tutuşunun daha iyi olacağını sanırlar. Tersine bu durum tam olarak yanlış bir kanıdır ve düşünüldüğü gibi oto lastiğin yol tutuşu artmaz. Üstelik oto lastik için belirlenmiş hava basınç ayarlarıyla oynamak araçta herhangi bir güvenlik ve ya sürüş konforu sağlamayacağı gibi taşıt dengesinde de bozukluk oluşturur. Bu durum ise aracın ağırlığının lastikler üzerinde eşit dağılmaması sonucu yol tutuşunu daha da azaltacaktır. Eğer siz de kış ayarlarında sürüş güvenliğini ve konforunu sağlamak istiyorsanız kışlık oto lastik seçeneklerimize bakarak şirketimizle iletişime geçebilirsiniz. Günümüzde tercih edilen araçlarda oldukça çok çeşit jant görüyoruz. Bunun sebebi vasıta sahibinin aracı için hem arabanın yol tutuşunu en üst seviyeye çıkarır, hem de görünümüne katkı sağlamış olmaktadır. Hususuyla coupe otomobillerde gördüğümüz jantlar yolda giderken çukur ve girintilerde daha küçük hasar görmesini sağlamaktadır. Doğru seçilmiş oto lastiğin yol tutuşu performansı tabi ki özensiz seçilmişlere göre daha sorunsuz olduğu bilinir.

Bazı jantlar otonun fren disklerinin soğumasına bile yardımcı olduğu bilinir. Öncelikle otoda balatalar oldukça çok ciddidir o yüzden seçeceğiniz jantlar kaliteli bir marka veyahut araç üreticisinin belirlediği özelliklere uygun nitelikte olmasına çok dikkat edilmesi gerekir. Otomobiller bozuk yollarda yoğun şekilde dokunca görür. Bu nedenden dolayı kaliteli bir alüminyum alaşımlı hafif jant kullanılması bu yönde çok fazla mühimdir. Hem aracınızı korumuş mümkün hem de sık sık bakım ve onarımla uğraşmadan tasarruf etmenize yarayabilir. Bilinmedik marka bir jant alıp bilahare daha fazla masrafa niçin olabilir! Aracınızın zarif ve estetik görünmesine katkı sağlayan jantlar, aslında aracın zeminden gelebilecek darbelerini esneyerek yumuşatan ve aracın mazarrat görmesini engelleyen bir unsur olduğunu unutmayalım. Lastiklerin ve balataların daha dayanıklı ve uzun soluklu kullanılmasını sağlar! Yolda giderken su veya diğer bütün sıvılardan etkilenmez ve paslanmazdır. Jant kullanan zatların araçlarında daha küçük sıkıntı çıktığı görülmektedir. Bunun asil sebebi bilindik kaliteli ve araca elverişli bir marka jant kullanılmasıdır. Jantlarınızı özellikle birden bire karşınıza çıkacak yüksek çukurlarda dikkat ederek koruyabilir ve kaldırım benzer sulp cisimlerden ırak tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Türkiye’de bulunan ve vatan dışından ithal edilen jant modelleri günümüz piyasasında yoğun şekilde taşkın çeşide sahiptir. lakin jant alırken TSE standartlarına elverişli olup olmadığına dikkat ediniz. Taşıt piyasasında yaşanan teknolojik gelişmelerin beraberin de getirdiği kaliteli ve müstahzar firmanın desteklediği en yeni jantlar bulunmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise alacağınız çelik jantların ağırlığı, ölçüleri ve dizaynında yapılan ayarlar yoğun şekilde değer arz etmektedir. Kalitesiz bir jant nelere usül açabileceğini düş etmek zor doğrusu ancak ara sıra öyle anlar gerçekleşmektedir ki ölümle dahi neticelenebilecek kazalara davetiye çıkarır.