Doğru Oto Lastik Nasıl Seçilmelidir

      Yorum yok Doğru Oto Lastik Nasıl Seçilmelidir

Lastik Kullanımı; Oto lastikle ilgili kampanyalarının yapıldığı şu günlerde siz de lastiklerinizi mi değiştirmek istiyorsunuz? özellikle kış aylarına girerken bilinçli oto lastik kullanımı ve kış lastikleri konusu için bilgi mi almak istiyorsunuz? O durumda bu yazıda, kış oto lastik kullanımı isteyenler için kısa hususlar verecek ve nasıl seçim yapılması gerektiği konusuna öncelik vereceğiz. Umumi olarak yapılan testlere göre sürüş konforu ve güvenliği açısından havanın 7 yedi derecenin altına düştüğü sıcaklıklarda üreticiler tarafından kış lastiklerinin kullanılması önerilir. Yazın ve kışın oto lastik satın alımlarında belirgin ilk farklılık; desen yapıları ve uygulanan malzemeler olabilmekte. Eğer kış lastiği alacaksanız evvela aracımızın lastik ebatlarını bilmeliyiz. Bu ebatlar aracın teknik olarak belirtilen verilerine ve uygulanan jantlara göre değişiklik göstermektedir. Ola ki arabanızın lastik ebatlarını bilmiyorsanız; aracımızda şu lahza bulunan lastiklerin üzerinden okuyabiliriz yahut otoların ön iki kapısında, kapı içlerinde veya benzin deposunun kapağının arasında göreceğimiz etiketlerden de taşıt üreticileri sebebi ile tavsiye edilen oto lastik ve seçenek lastik ebatlarını öğrenebilirsiniz. Buradan okuyarak en azından araçlarınızda kullanmanız gereken doğru lastik ebadını görüp oto lastik alımlarında buna uygun olarak seçim yapabilirsiniz.

Otonuzda kullanmamız gereken lastik ebadını öğrendikten sonra lastiğin kış lastiği olup olmadığını üzerinde bulunan kristal işaretine veya mt.S ibaresine bakarak anlayabiliriz. Eğer bu semboller var ise lastiklerinizin kış lastiği olup 7 derecenin altındaki hava koşullarında rahatlıkla kullanabilir ve güvenli sürüş sağlayabilirsiniz. Kış aylarında doğru oto lastik kullanması sürüş güvenliği ve konforu açısından oldukça ciddi bir şeydir. Özellikle yol tutuşu ve fren mesafesi konularında lastiklerden kaynaklanabilecek sorunlar trafikte önemli kazalar oluşmasına sebebiyet verebilir. Hem kendimizi hem trafikteki diğer sürücü yada yayaları düşünerek kış aylarında kış lastikleri kullanmalıyız. Birden bire durmamız gereken hallerde, virajlarda, yokuşlarda ve ya bayırlarda aracınız ile seyir ederken karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanmak kayma riskini büyük ölçüde önleyecek ve sürüş güvenliğini arttıracaktır. Eğer siz de kötü hava koşullarında trafikte problem yaşamak istemiyorsanız bizimle iletişime geçerek oto lastik fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz. Baharın tatlı esintisi kendini hissettirirken uzun yola çıkmak için projeler oluşturan müşterilerimiz için daha güvenli bir sürüş öneriyor ve yaptığımız lastik kampanyaları ile sizlere müsait fiyatlar ve müsait ödeme seçenekleri sunuyoruz. Bu yılın lastik kampanyaları ve seçeneklerini görmek için derhal kataloglarımıza göz gezdirebilirsiniz. Eğer lastik kampanyaları geçmiş ise yine sizler için uygun fiyatlarla alım/ satım hizmeti vermekteyiz.

Oto lastikleri hakkında sık sorulan sorulardan biri şekilde karşımıza gelen lastik etiketlerinin nasıl okunacağı meselesi için sizler için biraz bilgi vermek istiyoruz. Etiketleme sistemi 2009 yıllında Avrupa Parlamentosu vasıtası ile kabul edilmiş olup memleketimizde 2012 den buyana uygulanmaktadır. Bu yönetmelik Temmuz 2012 den itibaren imal edilen tüm otomobil, ağır oto, ticari ve otobüs lastikleri için geçerlidir. Lastikte etiketleme sisteminin amacı; güvenli sürüşten ödün vermeden yakıt tüketimini ve lastik hariç gürültüsünü azaltarak ekonomik verimliliği ve çevre verimliliğini sağlamaktır. Bu sistem sayesinde araç sahipleri ürünler konusu için daha detaylı bilgi edinip lastik kampanyaları için araştırma yaparken eleme olanağına sahip olacaklardır. Etikete bakıldığında sol tarafta enerji verimliliği sınıflandırması yapılıyor. Yakıt tüketimini etkileyen yuvarlanma direncine göre A dan G ye bir sıralama yapılırdı. A ve G sınıfları arasındaki yakıt tüketimi farkı 100 km de 0.5 lt şekilde belirlenmiştir. Bu da yılda yaklaşık şekilde 80 ltlik bir yakıt tüketimine denk gelir. Etiketin sağ tarafında ise yaş zeminde fren mesafesini belli eden yine A- G aralığında bir sınıflandırma bulunur. A, en kısa fren mesafesini G ise en uzun fren mesafesini göstermektedir. A ve g sınıfları arasındaki fren mesafesi yaklaşık olarak 18 m.gibi bir uzunluğa tekabül etmektedir. Etiketin alt kısmında da lastiğin çıkarmış bulunduğu hariç gürültünün desibel cinsinden kıymeti yer alır. Lastik fiyatları alınacak lastiğin ebadına ve modeline göre farklılıklar gösterir ancak her ürün için lastik kampanyaları yapılmaktadır. Sitemizde markalarına göre ayırdığımız fiyatlandırmalara bakarak yaz ve ya kış lastikleri için sorgulama yapabilir, lastik kampanyaları ve seçeneklerini gözleyebilirsiniz. Farklı ve kaliteli hizmet anlayışını görev edinen çalışanlarımızla siz için en cazip fiyatları sunmaya ve lastik kampanyaları düzenlemeye devam etmek bizim işimiz.