Continental, Geri Dönüşümlü Forklift Lastikleri Üretmeye Başladı

Alman menşeli premium lastik üreticisi Continental, süreçlerinde yenilikçi çözümler uygulayarak sürdürülebilirlik yolunda önemli bir adım attı. Şirket, öncü bir hareketle, 2022 Extreme E yarış sezonunda kullanılan yarış lastiklerinden karbon siyahını piroliz işlemiyle başarılı bir şekilde geri dönüştürdü. Bu geri dönüştürülmüş karbon siyahı, forkliftler için özel olarak tasarlanmış yeni dolgu lastiklerin üretiminde kullanıldı.

Dolgu Lastikler Continental Tarafından Nerede Üretiliyor?

Continental, Eylül 2023’ten bu yana Almanya’daki Korbach fabrikasında geri dönüştürülmüş karbon siyahı kullanarak dolgu lastikler üretiyor. Bu çevre dostu yaklaşım sadece işlenmemiş hammadde talebini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda CO2 emisyonlarının azalmasına da katkıda bulunuyor. Şirket, daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir lastik üretim sürecini hedefleyerek 2050 yılına kadar %60’a kadar geri dönüştürülmüş malzemeyi kapalı bir döngüye dahil etme taahhüdünü vurgulamaktadır.

Continental’in Sürdürülebilir ContiRe.Tex Teknolojisi Nedir?

Continental’in sürdürülebilirlik konusundaki taahüdü, elektrikli SUV’ların yarıştığı Extreme E Şampiyonası’ndaki özel lastik tedarik rolüne kadar uzanıyor. Şirketin 2022 sezonunda kullanılan CrossContact Extreme E lastikleri, %43’lük kayda değer bir payla çevre dostu malzemeler içeriyor. Geliştirmede pirinç kabuğu külünden elde edilen silika ve ContiRe.Tex teknolojisi kullanılarak geri dönüştürülmüş PET şişelerden elde edilen takviye malzemeleri kullanıldı. Ayrıca, 2021 sezonundaki lastiklerin güvenli kauçuk kaldırım taşlarına dönüştürülmesi de bu girişimler arasında yer alıyor. Geri dönüşüm çabaları motor sporlarının ötesine geçerek lastik üretiminde döngüsel ekonomiye de katkı sunuyor. Continental, tüm aktivitelerinde sürekli inovasyonunu vurgulayarak en geç 2050 yılına kadar karbon nötrlüğüne ulaşma konusundaki kararlılığını daima vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir