Continental Araştırdı: Elektrikli Araçlar Neden Daha Sık Tercih Edilmiyor?

Continental Mobilite Araştırması’na göre Almanya’da yaşayanların yüzde 59’u, Fransa’nın yüzde 57’si ve ABD’nin %50’si gelecekte bir elektrikli araç almayı hayal edemiyor. Bu; Fransa, ABD, Japonya, Çin ve Almanya’da ünlü sosyal araştırma enstitüsü infas ile işbirliği içinde gerçekleştirilen geniş çaplı anketin temel sonuçlarından biri. Ankete katılanların elektrikli araçlar ile ilgili ana şikayetleri, şarj istasyonlarının olmaması ve benzinli veya dizel araçlara kıyasla düşük menzilleri. Japonya’da elektrikli araç kullanmayı düşünmeyenlerin oranı ise daha düşük. (%46) Çin’de ankete katılanların büyük çoğunluğu ise tam tersine yakın gelecekte elektrikli otomobil satın almayı istiyor.

Continental: Bağlantılı Çözümlerle Elektrikli Araçlar Yaygınlaşabilir

Continental’in araştırmasına göre 5 ülkenin dördünde de elektrikli araçlar ile ilgili şüphe duyanların en büyük argümanı, şarj istasyonlarının olmayışı. Fransa’da ise fiyatlar ilk sırada geliyor. Tüm ülkelerde aynı kaygılar yer alıyor: Şarj istasyonlarının azlığı, menzil kaygısı, uzun yolculuklarda şarj molaları ihtiyacı ve içten yanmalı motorlu arabalara kıyasla yüksek fiyat.

Continental yönetim kurulu üyesi Matschi: “Akıllı bağlantı, elektrikli mobilitenin çekiciliğini önemli ölçüde artırıyor. Özellikle menzil sorunu söz konusu olduğunda, bağlanabilirlik sürücüler arasında elektrikli araçların daha fazla kabul görmesi için temel yapı taşı. Bağlantılı araçlar, örneğin bir şarj istasyonunu en verimli rotayı hesaplayarak bulabilir.”

Elektrikli Araçlar için Duyulan Güven Her Geçen Yıl Artıyor

Matchi, bununla birlikte genel olarak elektrikli araçlar için olumlu eğilimin görüldüğünü belirtiyor. 2013’ten bu yana ABD’de elektrikli otomobil satın almak isteyenlerin oranı %23, Çin’de %27, Almanya’da %18, Fransa’da %3, Japonya’da %1 oranında arttı. Matchi, bu rakamların Continental’in elektrikli mobiliteye yönelik ürünleri ile doğru hamle yaptığını gösterdiğini söylüyor.

Elektrikli Otomobil Teknolojisi Hakkında Çevresel Kaygılar Bulunuyor

Almanya’da ankete katılanların üçte biri, Fransa’da ise dörtte biri; çevre dostu olduklarından şüphe duydukları için elektrikli otomobil kullanmayı düşünmeyeceklerini söylüyor. Elektrikli otomobillerin ekolojik kimlik bilgilerinden şüphe duyanların oranı ABD’de yüzde 11’den Japonya’da yüzde 1’e kadar değişkenlik gösteriyor.

Continental, bu nedenle otomotiv sektöründe araçların tamamen emisyonsuz olmasını sağlayacak projeler üzerinde çalışıyor. Continental, 2040 yılına kadar tüm iş süreçlerinin karbon nötr olacağını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir