Bridgestone Lastik Fabrikaları Yenilenebilir Enerjiden Yararlanıyor

Bridgestone Lastik Fabrikaları Yenilenebilir Enerjiden Yararlanıyor

Premium lastik üreticisi Bridgestone; Japonya’da Hikone, Tosu, Shimonoseki ve Kitakyushu’daki dört yerel lastik fabrikasına güç sağlamak için dış kaynaklardan sağlanan tüm elektriği hidro, jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisi dâhil yenilenebilir enerjiye çevirdiğini duyurdu. Yenilenebilir enerjiyi benimseyen ik Bridgestone lastik fabrikası, 1 Haziran’da Hikone’deki tesis oldu. Diğer üç fabrikada değişiklikler, 1 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Enerji kaynağındaki bu değişiklik ile yıllık CO2 emisyonlarının yaklaşık 11 puan azalması bekleniyor. Aynı zamanda 2020’de yapılan diğer değişiklikler ile birlikte Bridgestone’un CO2 emisyonları 2011’e kıyasla %30 oranında azalıyor.

Bridgestone Lastik Fabrikaları Güneş Enerjisini Kullanıyor

Bridgestone lastik fabrikaları, yenilenebilir elektrik oranını yaklaşık %42,2’ye çıkaracak. Premium lastik üreticisi, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kullanımını genişleterek, lastik üretiminde enerji verimliliğini artırarak ve tüm yerli lastik fabrikalarında yeni güneş enerjisi üretim sistemleri kurarak CO2 emisyonlarını azaltmaya devam edecek. Bridgestone Grubu, 2050 yılına doğru bir sürdürülebilir çözümler şirketi olarak sosyal değer ve müşteri değeri sağlama vizyonunu gerçekleştirmeyi hedefleyen Orta Vadeli İş Planı’nı uygulayarak Sürdürülebilirlik İş Çerçevesi ile ilerliyor. Sürdürülebilirlik İş Çerçevesi; kaynak sirkülasyonu, CO2 azaltımı, döngüsel ekonomi ve karbon nötrlüğünün gerçekleştirilmesine katkıda bulunmak üzere tasarlanıyor.

Premium Lastik Üreticisi 2050’ye Dek Karbon Nötr Olmayı Hedefliyor

Premium lastik üreticisinin uzun vadeli çevresel hedefi, 2050 yılına dek karbon nötr duruma ulaşmak. Aynı zamanda orta vadeli çevresel hedefleri, 2011 yılına kıyasla 2030 yılına kadar CO2 emisyonlarında %50’lik bir azalma hedefini içeriyor. Grubun sürdürülebilirlik girişimlerine örnek olarak; Avrupa’daki bağlı kuruluş Bridgestone Europe NV/SA’nın Mart 2021’de Avrupa’daki tüm iş sahaları için enerji kaynağı olarak yenilenebilir enerjiye geçişi tamamlaması gösterilebilir. Ayrıca; Amerika Birleşik Devletleri’nde Aiken, Güney Carolina’da ve Çin’de Wuxi’de olduğu gibi tesislerde güneş enerjisi üretim tesisleri kuruluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir