AKO Grup Fabrikaları Güneş Enerjisi ile Çalışacak

AKO Grup Fabrikaları Güneş Enerjisi ile Çalışacak

Petlas, Milestone ve Starmaxx lastiklerinin üreticisi yerli firma AKO Grup (Abdulkadir Özcan A.Ş.), fabrikalarında güneş enerji santrallerini kullanmaya başlayacak. Sumitomo, Dunlop, Falken gibi birçok markanın da distrübütörü olan firma, çevre dostu enerji ile üretim prensibiyle hareket edeceğini belirtiyor. 

İlk Güneş Enerjisi Santrali AKO Jant Fabrikasına Kuruldu

AKO Grup, iki sene içerisinde üretim tesislerinde kullanacağı enerjinin %25’ini güneşten sağlamayı hedefliyor. Bunun için ilk kurulum, AKO’nun jant fabrikasında gerçekleştirildi. Firmanın lastik üretim tesislerinin yanı sıra akü, jant ve lastik geri dönüşüm fabrikaları da bulunuyor. Yönetim kurulu üyesi Safa Özcan, Grup çatısı altında faaliyet gösteren tüm tesislere güneş enerjisi panellerinin kurulacağını belirtiyor.

Petlas 2021’de Kendi Elektriğini Üretmeye Başlayacak

Safa Özcan, AKO Jant tesisinde 2,25 MW gücünde güneş panelleri için yatırım sürecinin tamamlandığını açıkladı. Özcan, firma olarak “temiz enerji” vizyonuyla eylemlerini sürdürdüklerini söylüyor. AKO Grup 2019 yılından bu yana atıkların geri dönüşümü ve enerji verimliliği alanında çalışmalar yürütüyor. Petlas fabrikasında ise 2021 içerisinde 25 MW’lik güneş panelinin kurulumunun tamamlanması planlanıyor. Bu sürecin sonunda Petlas tesisi, kendi elektrik enerjisini üretebilecek.

AKO Grup Yılda 2,75 Milyon Dolarlık Tasarruf Sağlayacak

AKO Grup yönetim kurulu üyesi Safa Özcan, akü fabrikasına 3.1 MW, inşaat hâlinde olan geri dönüşüm tesisine 2.5 MW kapasiteye sahip güneş enerjisi panellerinin entegre edileceğini söylüyor. 2 yıl içerisinde tüm tesislerde 16 milyon dolarlık GES yatırımlarının gerçekleştirileceği sürecin sonunda her sene 48 milyon kWh’lik elektrik üretilecek. Özcan, bu sürecin sonunda yılda 2,75 milyon dolarlık tasarruf sağlanacağını belirtiyor. Bu yatırım, aynı zamanda yılda 21 bin ton CO2 salınımının oluşmasının önüne geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir